Stały dopływ świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu ma podstawowe znaczenie. Jeżeli nie ma dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia z włączonym urządzeniem do spalania gazu, to pojawia się tam niedobór tlenu.
Wynikiem tego niedoboru jest niezupełne spalanie i powstanie tlenku węgla. Następuje to wówczas, gdy okna mieszkania są zamknięte lub są szczelne albo uszczelnione na zimę. Stały dopływ powietrza do mieszkania jest również warunkiem niezbędnym do swobodnego odpływu spalin. W związku z tym:
- przed każdą kąpielą należy dobrze przewietrzyć łazienkę
- szczelne okna powinny być wyposażone w nawiewniki powietrza
- dopływ powietrza przez nawiewniki przy zamkniętych oknach jest jednak niewystarczający do zupełnego spalania gazu; w związku z tym w czasie kąpieli powinno być uchylone okno, tak aby świeże powietrze mogło swobodnie dopływać do lokalu i dalej do pomieszczenia z piecykiem gazowym (junkersem)
- zasłanianie kratek wentylacyjnych, zarówno nawiewnej w drzwiach jak i wywiewnej na wlocie do przewodu wentylacyjnego grozi śmiertelnym zatruciem
- w czasie kąpieli nie należy używać innych urządzeń gazowych (kuchenka, piekarnik), bowiem powodują one zmniejszenie ilości tlenu w mieszkaniu, co sprzyja niezupełnemu spalaniu gazu
- kąpiel w łazience, połączona z kilkakrotnym włączaniem i wyłączaniem piecyka gazowego, powinna trwać jak najkrócej
- dogrzewanie mieszkania za pomocą spalania gazu w piekarniku, grozi śmiertelnym zatruciem tlenkiem węgla
- instalowanie wentylatora w pomieszczeniu, w którym znajduje się piecyk gazowy jest zabronione
- zalecane jest regularne czyszczenie piecyków gazowych (junkersów) przez wykwalifikowane osoby, posiadające uprawnienia. Za stan techniczny odbiorników gazowych odpowiada użytkownik.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że większość wypadków zatrucia tlenkiem węgla zdarza się w okresie od listopada do końca marca, a więc w porze chłodnej, gdzie okna są praktycznie cały czas zamknięte, przez co utrudniony jest dopływ świeżego powietrza.
Objawy zatrucia: ból i zawroty głowy, mdłości, osłabienie a następnie wymioty i utrata przytomności.
Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym otwarciu okien, aby jak najszybciej doprowadzić do mieszkania jak najwięcej świeżego powietrza. Osobę z objawami zatrucia należy ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i dobrze okryć, aby nie dopuścić do utraty ciepła. Jeżeli zatruciu towarzyszą wymioty, to chorego należy położyć na boku. Jednocześnie należy wyłączyć urządzenie gazowe i wezwać pogotowie ratunkowe.
Natychmiastowe otwarcie okien i drzwi balkonowych musi być pierwszym działaniem ratunkowym.